Počet záznamů: 1  

Langer, František, 1888-1965

 1. Osobní jménoLanger, František, 1888-1965 - spisovatel, dramatik, legionář a vojenský lékař
  BiografieNarozen 3. 3. 1888 v Praze, zemřel 2. 8. 1965 tamtéž. MUDr., prozaik, dramatik, autor knih pro mládež, esejista, literární a výtvarný kritik a publicista, filmový libretista, redaktor, autor pamětí na své literární přátele, lékař českých legií v Rusku, za druhé světové války šéf čs. armádní zdravotní služby v Londýně, generál.
  Zdroj inf.PNP-LA ; R.chodeš : Kalendárium 8/2000 (další oblasti působení) ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 20. 2. 2024 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPVystudoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovyv Praze. Ještě během studií na gymnáziu začal publikovat v různých časopisech a novinách. Po promoci byl povolán do Rakousko-uherské armády a zařazen jako poručík zdravotní služby. V roce 1916 padl do ruského zajetí. Následně dopraven do Carycinu, kde byl díky svým zkušenostem s medicínou jmenován lékařem v zajatecké nemocnici. Kromě lékařské praxe psal do legionářských časopisů a staral se o kulturní činnost. Langer vstoupil do československých legií a byl jmenován šéflékařem 1. střeleckého pluku. Do Prahy se vrátil až v roce 1920. Po návratu se rozhodl vstoupit do nově vzniklé Československé armády a byl umístěn v Praze jako vojenský lékař. Čím dál tím více se ale věnoval literatuře a divadlu a tak se nakonec rozhodl z armády koncem dvacátých let odejít. Od roku 1930-1935 vykonával funkci dramaturga činohry Vinohradského divadla. Za 2. světové války opět povolán do armády. V roce 1939 emigroval do Francie, kde se formovala Československá armáda v zahraničí. Dostal se do Anglie, kde pokračoval dál ve své funkci šéfa zdravotnictva československé armády v zahraničí a rovněž se stal předsedou československého PEN Clubu. V květnu 1946 pak dorazil do osvobozené Prahy. Byl povýšen do hodnosti brigádního generála. V roce 1947 byl jmenován národním umělcem. Po únoru 1948 přestal být aktivní. V letech 1949–1965 byl druhým předsedou Společnosti bratří Čapků.
  NOVĚ - upraveno podle rda
  Odkazy (123) - Monografie
  (3) - ***nezarazeno***
  (7) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.