Počet záznamů: 1  

Teige, Karel, 1900-1951

 1. Osobní jménoTeige, Karel, 1900-1951 - kritik a teoretik umění, výtvarný umělec, publicista a překladatel
  Zdroj inf.Jaroslav Kunc ; Seifert, J.: Na vlnách TSF. (typografie Karel Teige). Praha, Československý spisovatel 1992. ; Nezval, V.: Chtěla okrást lorda Blamingtona. (typo Karel Teige). Praha, Odeon-Jan Fromek 1930. ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 7.5. 2019 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPJako teoretik a vůdčí osobnost československé meziválečné avantgardy zasáhl do téměř všech uměleckých odvětví – od architektury, přes výtvarné umění, divadlo, film, fotografii, typografii až k literatuře (spisovatel, jazykovědec, fotograf, novinář, literární kritik, architekt). Podílel se na vzniku a formování poetismu a ovlivnil také české přijetí surrealismu.
  V roce 1919 začal studovat dějiny umění na filozofické fakultě UK - studium ukončil roku 1923, po válce se pokusil získat doktorát, nicméně nedostavil se ke složení malé rigorózní zkoušky. V roce 1920 byl spoluzakladatelem a stal se vůdčí osobností Devětsilu, v němž se věnoval umělecké teorii a propagoval proletářské umění. Podílel se na vzniku poetismu, pro nějž psal v Devětsilu manifesty. V letech 1929–1930 přednášel jako hostující docent sociologie architektury a estetiky na uměleckoprůmyslové škole Bauhaus v Dessau. Ve stejné době se podílel na založení Levé fronty. Roku 1934 se stal členem Skupiny surrealistů v ČSR, ve které působil jako její teoretický mluvčí. Koncem 30. let patřil ke kritikům stalinského režimu v SSSR.
  Odkazy (350) - Monografie
  (1) - Periodika
  (3) - PERIODIKA - Přijatá čísla
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (2) - ***nezarazeno***
  (17) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
  (898) - Sbírkové předměty
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.