Počet záznamů: 1  

Památník národního písemnictví. Literární archiv

 1. Jméno korporacePamátník národního písemnictví. Literární archiv
  Odkaz viz.Literární archiv Památníku národního písemnictví
  PNP. Literární archiv
  BiografieKořeny dnešního Literárního archivu Památníku národního písemnictví (LA PNP) sahají hluboko do 19. století, fakticky až k roku 1818, kdy bylo založeno Národní muzeum. Novodobá historie LA v Památníku národního písemnictví pak od roku 1953.
  Zdroj inf.www(O Literárním archivu PNP ...), cit. 18.6. 2024 (historie a činnost LA)
  Uživatelské pole PNPPísemnosti nebyly v průběhu 19. století systematicky zpracovávány, pouze malá část byla zkatalogizována a od roku 1898 se začaly vést přírůstkové seznamy. Ke kompletní katalogizaci a třídění podle tehdejší metodiky – na literární pozůstalosti (bez korespondence), abecedně řazenou korespondenci a písemné památky (rukopisy a osobní doklady osobností, jejichž pozůstalost muzeum jinak nevlastnilo) – došlo až mezi lety 1915–1923. Z hlediska dějin instituce představoval významný mezník 1. únor 1924, kdy se literární archiv stal samostatným pododdělením knihovny Národního muzea.
  Po připojení Literárního archivu Národního muzea k Památníku národního písemnictví došlo ke sloučení sbírek obou institucí (rok 1953), v době převedení archivních sbírek pod správu PNP přitom archiv spravoval necelou čtvrtinu dnešních sbírek LA PNP. Státem oficiálně bohatě dotovaná akviziční politika se v 70. a 80. letech promítla do zisku řady významných sbírkových celků. Po změně režimu v roce 1989 došlo mj. též k dílčí proměně skladby sbírek LA PNP. V roce 1990 proběhla delimitace některých fondů – svým charakterem ne zcela odpovídajících zaměření archivu. Z hlediska evidence sbírek a jejich zpřístupňování badatelské veřejnosti došlo k významným změnám na počátku 21. století, kdy byly informace o sbírkách umístěny do celostátní databáze archivních fondů, a proběhl přechod ke zpracování archivního materiálu pomocí výpočetní techniky.
  NOVĚ - upraveno podle rda a doplněna historie LA
  Odkazy (26) - Monografie
  (2) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.