Počet záznamů: 1  

Filla, Emil, 1882-1953

  1. Osobní jménoFilla, Emil, 1882-1953 - malíř, grafik, sochař, výtvarný kritik, redaktor, pedagog
    Odkaz viz.Rodné jméno: Rodné jméno: Filla, Emil František Josef, 1882-1953
    BiografieNarozen 3. 4. 1882 v Chropyni u Kojetína, zemřel 6. 10. 1953 v Praze. Všestranný umělec - především malíř a grafik, sochař, znalec a sběratel umění, teoretik a výtvarný kritik, pedagog, diplomat, redaktor.
    Zdroj inf.PNP-LA ; Nová encyklopedie českého výtvarného umění (biografická poznámka, doplnění profesí, změna-životní data, datum úmrtí) ; Lahoda, Vojtěch : Emil Filla (datum úmrtí) ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 6.12. 2023 (biografické a profesní údaje)
    Uživatelské pole PNPAbsolvoval obchodní školu, poté pracoval jako úředník pojišťovny. V letech 1903–1906 studoval v Praze na Akademii výtvarných umění monumentální malbu. Člen skupiny Osma, člen Spolku výtvarných umělců Mánes. V roce 1910 se v jeho tvorbě poprvé začaly objevovat prvky kubismu. Zabýval se také sochařskou tvorbou. Před 1. světovou válkouo odešel do Paříže ( spolupracoval s českým odbojem, v tzv. české Maffii). Po válce působil velvyslanecký rada v Nizozemsku. Po návratu se začal intenzivně věnoval malířské tvorbě (zejména zátiší). Za 2. světové války gestapem zatčen a uvězněn v koncentračním táboře Dachau, později v Buchenwaldu (akce Albrecht). V koncentračním táboře nemaloval, ale napsal tam řadu teoretických textů, a dokonce několik básní. V roce 1945 byl jmenován profesorem nově založené Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1947 až do své smrti vytvářel krajinomalby Českého středohoří (tvořil na zámku Peruc). Od roku 1947 pracoval také na svém nejvýznamnějším poválečném díle, cyklu monumentálních maleb na papíře (a hedvábí) na téma slovenských zbojnických písní.
    NOVĚ - upraveno podle rda
    Odkazy (40) - Monografie
    (12) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
    (8) - Sbírkové předměty
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.