Počet záznamů: 1  

Weber, Carl Maria von, 1786-1826

 1. Osobní jménoWeber, Carl Maria von, 1786-1826 - německý hudební skladatel, kapelník, klavírní virtuóz a dirigent
  Odkaz viz.Weber, Carl Maria Friedrich Ernst von, 1786-1826
  Karel Marya z Webrů, 1786-1826
  BiografieNěmecký hudebník skladatel, dirigent, klavírista, kytariska a hudební kritik.
  Zdroj inf.NKC ; Střelec Kauzedlnjk :romantická zpěwohra we 3 gednánjch / (odkaz viz) ; Čarostřelec / [Hudbu složil] C.M. Weber ; DNB, cit. 11. 4. 2017 (autoritní forma, datum narození a úmrtí, odkaz viz, profese) ; www(Wikipedie, Otevřená encyklopedie), cit. 3.4. 2024 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPNarozen 18.11.1786 v Eutinu (Německo), zemřel 5.6.1826 v Londýně (Anglie). Už ve čtyřech letech byl zpěvákem a klavíristou. Otec mu dal základy, ale vzhledem k časté změně bydliště mu nemohl poskytnout systematickou odbornou výuku. V roce 1797 se rodina přestěhovala do Salcburku, kde Carl Maria studoval kompozici u Michaela Haydna. Profesionální lekce klavírní hry mu poskytl varhaník a skladatel Johann Peter Heuschkel. V Mnichově získal základní technické znalosti v litografii v dílně Aloise Senefeldera a Franze Gleißnera. Důležité pro jeho hudební vývoj bylo pak studium ve Vídni u významného skladatele a teoretika Abbého Voglera v letech 1803–1804. Z Weberova díla jsou známé především jeho opery s romantickými náměty, z nichž vyniká Čarostřelec. Jeho tvorba však zahrnuje širokou škálu hudebních forem. Jako vynikající klavírista napsal řadu skladeb pro klavír, významné místo v hudebním repertoáru zaujímají také jeho skladby pro dechové nástroje. Nezanedbatelný je také Weberův příspěvek k vokální a sborové hudbě.
  Byl jeden z prvních významných skladatelů romantické školy. Jeho opery Čarostřelec, Euryanta a Oberon do značné míry ovlivnily vývoj romantické opery v Německu.
  NOVĚ - upraveno podle rda
  Odkazy (9) - Monografie
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.