Počet záznamů: 1  

OIKOYMENH (nakladatelství)

 1. Jméno korporaceOIKOYMENH (nakladatelství)
  Odkaz viz.Nakladatelství OIKOYMENH (Praha)
  Oikoymenh (spolek)
  Viz též Uzší termín: Havlíček, Aleš, 1956-2015 - filozof, pedagog, nakladatel
  Viz též Širší termín: ISE - Institut pro středoevropskou kulturu a politiku
  BiografieNakladatelský podnik v Praze, založený v roce 1989 (Aleš Havlíček, Ladislav Hejdánek, Jakub S. Trojan), který začínal v 70. letech 20. století jako samizdatová edice, od roku 1991 fungoval v rámci Institutu pro předoevropskou kulturu a politiku. K osamostatnění a nabytí právní subjektivity došlo v roce 1996, kdy vzniklo občanské sdružení OIKOYMENH, které bylo v roce 2016 transformováno na zapsaný spolek. Je zaměřen na filozofickou, teologickou a religionisticku literaturu.
  Zdroj inf.www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 17.8. 2020 (o nakladatelství) ; www(OIKOYMENH), cit. 17.8. 2020 (stránky nakladatelství)
  Uživatelské pole PNPOikúmené je dnes možná naším jediným významným nakladatelstvím, které vzešlo přímou cestou ze samizdatu (přetvořená stejnojmenná samizdatová edice) a udrželo si nepřetržitou kontinuitu. Je to dílo Aleše Havlíčka, který je vedl (od roku 1991 až do r. 2015) nejprve jako součást Institutu pro středoevropskou kulturu a politiku a od roku 1996 pod hlavičkou občanského sdružení pro vydávání filosofické a teologické literatury.
  Pražský spolek a nakladatelství pro teologickou, religionistickou a především filosofickou literaturu. Vzešlo z původní samizdatové edice vzniklé v 70. letech 20. století. Od roku 1991 začalo oficiálně vydávat knihy jako edice v rámci Institutu pro středoevropskou kulturu a politiku (ISE), osamostatnilo se v roce 1996. Předsedou ediční rady je filosof Pavel Kouba, výkonným tajemníkem v letech 1989–2015 byl Aleš Havlíček, od roku 2018 je ředitelem Jakub Jinek. Nakladatelství se systematicky věnuje vydávání překladů autorů, vychází zde také sborníky z konferencí, řada Dějiny filosofie a souborné dílo Jana Patočky. Základní spisy význačných myslitelů vycházejí v řadách klasických děl: Knihovna antické tradice, Knihovna raně křesťanské tradice, Knihovna středověké tradice, Knihovna renesančního myšlení a Knihovna novověké tradice a současnosti. Sekundární literatura nebo texty autorů nezahrnutých do řad klasických děl tvoří Edici Oikúmené. Dále: Fontes Latini Bohemorum, edice dosud nevydaných latinských děl českého středověku a humanismu, řada Dějin politického myšlení obsahující rozsáhlé původní české kolektivní práce, dále řada Dějin náboženského myšlení, a Knihovna politického myšlení. V edici Mathésis připravuje kolektivní monografie, slovníky a učební texty; v řadě Filosofické interpretace vycházejí původní i překladové studie zaměřené na interpretaci filosofických a theologických textů.
  Odkazy (1) - Soubor autorit osobních jmen
  (1) - Soubor autorit korporací
  (18) - Monografie
  (25) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.