Počet záznamů: 1  

Zakład Narodowy imienia Ossolińskich (instituce, nakladatelství)

 1. Jméno korporaceZakład Narodowy imienia Ossolińskich (instituce, nakladatelství)
  Odkaz viz.Ossolineum (instituce, nakladatelství, knihovna)
  Polska Akademia Nauk. Zakład Narodowy imienia Ossolińskich
  Zakład Narodowy im. Ossolińskich (instituce, nakladatelství)
  Zakład imienia Ossolińskich (nadace)
  BiografieNadace s názvem Zakład Narodowy im. Ossolińscy byla založena v roce 1817 hrabětem Józefem Maksymilianem. Ossoliński (1748-1826) ve Lvově. Od svého založení až do roku 1945 se Národní ústav Ossolińscy nacházel v bývalém klášteře a kostele sester karmelitek z Trzewicze na ul. Ossolińskich 2 ve Lvově (Ukrajina). Nyní sídlí ve Vratislavi (Polsko).
  Zdroj inf.LC ; Elementarz i Rachunki dla dzieci pierwszego roku nauki, część I., 1911 (autoritní forma) ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 3.3. 2024 (historie knihovny) ; www(Ossolineum - Zaklad ...), cit. 3.3. 2024 (stránky knihovny)
  Uživatelské pole PNPNadaci měly podle vůle zakladatele tvořit sbírky: sbírka knih, rukopisů, numismatiky a muzejních předmětů darovaných JM Ossolińskim a pozůstalosti určené k její údržbě a tiskárna. Do roku 1939 institut sdružoval knihovnu, nakladatelství a Muzeum knížat Lubomirských. Po druhé světové válce se změnily hranice Polska a Lvov se stal součástí Sovětského svazu. Sbírka byla rozebrána, rozdělena a velká část zničena. Části sbírky pak přišly do Vratislavi v roce 1947 jako „dar sovětského národa polskému národu". V roce 1953 Národní ústav Ossolińscy byl začleněn do struktur Polské akademie věd a rozdělen na dvě samostatné instituce: Národní institut Ossolińscy - knihovna Polské akademie věd a Národní institut Ossolińscy – nakladatelství PAN. V roce 1995 byla obnovena nadace Národního ústavu. Ossoliński; v roce 1997 bylo znovu založeno Muzeum knížat Lubomirského, které funguje jako pobočka Institutu. Nakladatelství bylo komercializováno v 90. letech. Ossolineum tak znovu získalo svou bývalou slávu a postavení významné vědecké a kulturní instituce v zemi. V souladu se záměry zakladatele se stalo jedním z nejvýznamnějších center výzkumu polské historie a literatury, zejména proto, že má jednu z největších knižních sbírek v Polsku a také obrovskou sbírku rukopisů a autografů, včetně středověkých rukopisů a nejstarších tisků. Vznikla také Společnost přátel Ossolinea.
  NOVĚ - upraveno podle rda
  Odkazy (23) - Monografie
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.