Počet záznamů: 1  

Svoboda, Jindřich, 1909-2001

 1. Osobní jménoSvoboda, Jindřich, 1909-2001 - umělecký knihař a výtvarník, pedagog
  BiografieNarozen 29.5.1909 v Dolních Kounicích, zemřel 28.10.2001 v Brně. Umělecký knihař a výtvarník, autor knižních vazeb a obálek, pedagog.
  Zdroj inf.NKC ; www(Brno) (datum úmrtí) ; Janáček, Leoš: Památník pro Kamilu Stösslovou (grafická úprava vazby: Jindřich Svoboda), 1994 ; www(Jindřich Svoboda - abart), cit. 3.3. 2023 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPMistr umělecké knižní vazby (1953) - vyučil se v knihařské dílně svého otce v Dolních Kounicích. Navštěvoval knihařský mistrovský ročník Státní grafické školy v Praze, potom až do roku 1929 pracoval v předních pražských knihařských dílnách. Po pražské praxi se vrátil do rodinné dílny, později převzal i její vedení. Rok 1948 přinesl zrušení soukromého knihařství. Svoboda se přestěhoval do Brna, kde již několik let předtím působil jako externí učitel na Škole uměleckých řemesel. Zařídil si dílnu na Petrově, kde spolu s manželskou Helenou pracoval jako samostatný výtvarník. Pokračoval i ve svém působení na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve svém díle Jindřich Svoboda osobitě spojil starobylé řemeslo s moderností. Tradice knižní vazby vždy ctil a úzkostlivě dodržoval, zároveň přinesl tomuto oboru tolik inovací, jako málokterý jiný knihař. Jeho tvorba je pevně spojena s vývojem české knižní vazby 20. století a nepochybně je svým vlivem přesáhne.
  NOVĚ - upraveno podle rda
  Odkazy (6) - Monografie
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.