Počet záznamů: 1  

Denis, Ernest, 1849-1921

 1. Osobní jménoDenis, Ernest, 1849-1921 - francouzský historik a slavista, politik, bohemista, pedagog
  Odkaz viz.Denis, Arnošt, 1849-1921
  Zdroj inf.La renaissance Tchéque ; NKC ; Slovník francouzsky píšících spisovatelů: Libri (biografická poznámka) ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 13.3. 2018 (profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPNarozen 3.1.1849 v Nimes (Francie), zemřel 5.1.1921 v Paříži (Francie).
  Profesor v Bordeaux a na pařížské Sorboně, autore mnoha děl o politických a kulturních dějinách Čechů a Moravanů, ale i dalších slovanských národů. Založil a redigoval revue La Nation Tchèque (Český národ). V letech 1872-1874 pobýval v Praze. V letech 1885–1898 uskutečňuje mnoho cest do Čech, na Moravu, do Polska, Ruska a Německa.
  Jeho zásluhou vzniká na Sorboně katedra slavistiky (Katedra Ernesta Denise). Zakládá též „Nadaci Československé republiky“ (Fondation de la République Tchécoslovaque). Kromě toho zakládá na jeho popud francouzská vláda „Národní školu východních jazyků“ (l'École Nationale des langues orientales) s katedrou jazyka českého. Je též zakladatelem Francouzského institutu v Praze.
  Svou neúnavnou činností, politickým a společenským vlivem se významně zasloužil o vytvoření Československa. Jakkoli jiné národnosti, je Ernest Denis osobností, kterou je nezbytné zařadit mezi nejvýznamnější osobnosti českých moderních dějin.
  URL adresahttps://cs.wikipedia.org/wiki/Ernest_Denis
  Odkazy (29) - Monografie
  (1) - Separáty
  (4) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.