Počet záznamů: 1  

Winter-Neprakta, Jiří, 1924-2011

 1. Osobní jménoWinter-Neprakta, Jiří, 1924-2011 - kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista
  Odkaz viz.Skutečné jméno: Winter, Jiří, 1924-2011
  Viz též Společný pseudonym: Neprakta
  HistorieS autorem námětů Bedřichem Kopecným užíval autor společný pseudonym Neprakta.
  BiografieNarozen 12. 7. 1924 v Praze, zemřel 30. 10. 2011 tamtéž. Ilustrátor, knižní a časopisecký karikaturista. Spolupracovník Bedřicha Kopecného a poté Miroslava Švandrlíka.
  Zdroj inf.PNP-LA ; Právo 31. 10. 2011 (nekrolog) ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 2. 2. 2024 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPAbsolvoval Státní grafickou školu. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Byl aktivním účastníkem protifašistického odboje, za který mu byl navržen trest smrti. Trest změněn na vězení, které přežil v Bavorsku. Po válce se vrátil do Čech, shledal se pouze s matkou (otec umučen na Pankráci, zbytek rodiny zahynul v Osvětimi). Za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů /2001/) a ilustroval stovky humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček. Vytvořil přibližně 10 tisíc obrázků pro televizi, pro film, pro reklamní průmysl, byl autorem četných plakátů a letáků. Byl též autorem několika komiksů pro děti. Neobyčejně záslužná je též Winterova činnost antropologická. Mimo tuto výtvarnou činnost byl Jiří Winter též vynikajícím orientalistou a sběratelem, jehož sbírky si často půjčovalo Národní muzeum i Náprstkovo muzeum k vystavení. Aktivně se podílel na ochraně přírody a životního prostředí. Jeho výtvarná tvorba v oboru karikatury má jednu zvláštnost, a to ojedinělou přírodovědnou a historickou přesnost. Jiří Winter byl jedním z nejvýraznějších a veřejnosti nejznámějších výtvarníků dvacátého století.
  S autorem námětů Bedřichem Kopecným užíval autor společný pseudonym Neprakta.
  Odkazy (1) - Soubor autorit osobních jmen
  (37) - Monografie
  (2) - ***nezarazeno***
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.