Počet záznamů: 1  

Lass, Andrew, 1947-

 1. Osobní jménoLass, Andrew, 1947- - americký kulturní antropolog, spisovatel
  Odkaz viz.Lass, Andy, 1947-
  Zdroj inf.F. Dryje: Letenka do noci (antologie současné surrealistické poezie) ; Sviták, Ivan: Windmills of humanity :on culture and surrealism in the manipulated world. (illustrations by Andy Lass), 2014 (odkaz viz) ; www(Galerie Emila Juliše), cit. 30. 4. 2015 (biografické údaje) ; LC (Names), cit. 30. 4. 2015 (autoritní forma, datum narození)
  Uživatelské pole PNPNarozen v New Yorku (1947), vyrostl v Praze a žije v Jižních Hudličkách (stát Massachusetts, USA) kde působí jako profesor sociálně kulturní antropologie na Mount Holyoke College. Na podzim roku 1968 se stává členem pražské surrealistické skupiny. V roce 1973 byl z Československa vyhoštěn, ale od roku 1990 se opět účastní skupinové aktivity, kolektivních výstav a přispívá do časopisu ANALAOGON. Kromě fotografování, píše eseje a čmárá perokresby. Je autorem několika básnických sbírek. Mandala a Hra na slepou bábu, psané česky [vychází v Praze jako III. svazek Edice Analogonu (1995)].
  Narodil se v roce 1947 v New Yorku, vyrostl však v Praze, kde žil se svými rodiči a starším bratrem. Studoval etnografii a psychologii na Filozofické fakultě UK v Praze, studia završil - poté, co byla jeho rodina roku 1973 z republiky vyhoštěna - v USA. Dnes působí jako profesor kulturní antropologie na Mount Holyoke College v Massachusetts a zabývá se mimo jiné českou kulturou a společností, zejména českým pojetím dějin v 19. a 20. století. Kromě vědecké činnosti se věnuje fotografii, kolážím, kresbě a poezii. Výběr z jeho literárních textů vyšel v Literárních novinách, Analogonu, v katalozích skupinových výstav (od roku 1968 je členem Pražské surrealistické skupiny). Publikuje česky a anglicky, vydal česky básnické sbírky Mandala a Hra na slepou bábu (1996), anglicky Memories of Ebony Cane, Overtures, Ballads from a Marble Head a The Lamentation of Isadore Ducasse. Od roku 1990 se A. Lass intenzivně věnuje modernizaci Národní knihovny v Praze a dalších českých knihoven.
  Odkazy (4) - Monografie
Počet záznamů: 1