Počet záznamů: 1  

Otto, Jan, 1841-1916

 1. Osobní jménoOtto, Jan, 1841-1916 - nakladatel, podnikatel, kulturní činitel
  Viz též J. Otto (nakladatelství)
  BiografieNarozen 8. 11. 1841 v Přibyslavi, zemřel 29. 5. 1916 v Praze. Nakladatel, vydavatel Ottova slovníku naučného, učebnic, časopisů, české a světové literatury.
  Zdroj inf.PNP-LA ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 1. 3. 2024 (biografické a profesní údaje)
  Uživatelské pole PNPVe 13 letech odešel do Prahy, kde se vyučil kupcem. Jeho pozornost ovšem nejvíce upoutal knihtisk. V 21 letech získal zaměstnání v tiskárně bratří Grégrů, kde poté působil deset let jako účetní a disponent. Svou pílí, pracovitostí a roku 1869 také výhodným sňatkem s Miladou (* 1848), dcerou zámožného pražského tiskaře, nakladatele a knihkupce Jaroslava Pospíšila, se postupně osamostatnil. V dubnu roku 1871 převzal Grégrův podnik na Václavském náměstí, kde úspěšně provozoval nakladatelství a knihkupectví. Vydával knihy z nejrůznějších oborů. Jeho tiskárna se zařadila mezi nejúspěšnější v českých zemích. Úspěšně konkurovala nakladatelstvím Vilímka a Topiče. V roce 1899 Otto prodal svou tiskárnu České grafické společnosti a dále pokračoval pouze v práci nakladatelské. V témže roce otevřel filiální prodejnu svých knih v ulici Gluckgasse č. 3 v centru Vídně. Ottovým největším, nejznámějším a dodnes nepřekonaným dílem je Ottův slovník naučný, který ve 27 dílech vycházel v letech 1888–1908 (dva dodatky vyšly v roce 1909).
  Byl aktivně činný také ve společenském životě své doby. Byl členem mnoha spolků, výborů a vedení. V roce 1912 byl dokonce jmenován císařským radou a doživotním členem panské sněmovny. Udržoval čilé styky s předními osobnostmi své doby. Podporoval vzdělávací a osvětové spolky. V roce 1870 v rámci spolku obchodníků Merkur prosadil návrh na zřízení Českoslovanské akademie obchodní s češtinou jako vyučovacím jazykem. Působil také deset let jako starosta grémia knihtiskařů, vedoucí Spolku českých knihkupců a nakladatelů a v dalších podobných pozicích. Byl spoluzakladatelem české grafické a nakladatelské společnosti Unie.
  NOVĚ - upraveno podle rda
  Odkazy (1) - Soubor autorit korporací
  (9) - Monografie
  (1) - dip
  (19) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.