Počet záznamů: 1  

Sakramiláčku

  1. Názvové údajeSakramiláčku ; Střepy / Filip Topol ; [doslov Vladimír Drápal ; ilustroval Bedřich Glaser ; foto autora Karel Šuster ; grafická úprava a sazba ... Kateřina Hosnedlová]
    Osobní jméno Topol, Filip, 1965-2013 (Autor)
    Další autoři Lábus Drápal, Vladimír, 1964- (Autor doslovu, tiráže atd.)
    Glaser, Bedřich, 1957- (Ilustrátor)
    Šuster, Karel, 1968- (Fotograf)
    Hosnedlová, Kateřina, 1975- (Knižní grafik) (Sazeč)
    Údaje o vydáníVyd. 1.
    NakladatelPraha : Maťa, 2014
    Rozsah89 s. : il., portréty
    ISBN978-80-7287-190-2 (váz.)
    Edice Bouře sv. 12
    Bouře, (Maťa)
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Poznámky Zdobený barevný přebal a předsádky. - Zdobená vazba. - Na přední záložce přebalu stručná biografie a bibliografie autora, na zadní záložce přehled svazků edice Bouře. - Faksimile podpisu autora na vakátě. - Ediční značka na patitulu. - Frontispis. - Nakladatelská značka na titulním listu. - Černobílé ilustrace. - Doslov "Derviš klavíru Filip Topol" od V. Drápala. - V knize poznámka o autorovi a ilustrátorovi s foty. - Obsah.
    AnotaceDva soubory písňových textů svérázného hudebníka a literáta, které se objevily na jeho stejnojmenných sólových albech, nahraných v devadesátých letech 20. století.
    Filip Topol patřil k výrazným osobnostem české undergroundové scény, ve svých textech otevřeně psal o svém způsobu existence, o svých intimních pocitech, bolestech i temných předtuchách definitivního odchodu. Potvrzují to i soubory "Sakramiláčku" a "Střepy", jež se staly nedílnou součástí dvou autorových hudebních nahrávek. V prvním cyklu se Topol soustředí na osobitou lyrickou zpověď, která však v sobě již nese parametry zmaru a zániku. Hned v úvodní baladické výpovědi zachycuje letmé setkání s dívkou, s níž prožívá jakési "malé requiem," které se v křečovitých vlnách stupňuje až do jejího defnitivního odjezdu. Tím naznačený vztah končí a lyrickému hrdinovi nezůstane nic jiného než "snít o tom / jak by to bylo / kdybych položil svou tvář na dech tvých křídel." Pocit odcizenosti, neschopnosti stát se lepším, ale zároveň i úporného lpění na zachování stylu svého bytí se ostatně přelévá i do Topolova melodramatu "Střepy", kde navíc sílí existenciální úzkosti a obavy. Topol se tu odráží od "něhy dřevěných tulipánů až po ty nejztracenější bezmoci", objevuje jak kouzlo ročních období, tak i čas "chlístanců a sraženin" a skrz mozaiku střepů si uvědomuje omezenost a ohraničenost prostoru, v němž se pohybuje a jehož hlubina už předznamenává soumrak a smrt.
    Druh dok.monografie
    Částečný obsahObsahuje: Střepy.
    Klíčová slova česká poezie * písňové texty
    MDT82-1 * 821.162.3 * 821.162.3-1
    SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
    C12a 53013535/2014Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.