Počet záznamů: 1  

U nás ve sklepě

  1. Názvové údajeU nás ve sklepě : antologie poesie druhé generace undergroundu / [koncept, úvodní text a příprava obrazových materiálů Viktor Karlík ; výběr a uspořádání básnických a písňových textů a předmluva Marek Vajchr ; ediční příprava, bibliografie a redakce Edita Beníšková ; obrazová redakce, grafická úprava a sazba z písma Walbaum (Strom Type Foundry) Luboš Drtina]
    Další autoři Karlík, Viktor, 1962- (Autor koncepce) (Autor úvodu atd.) (Jiná role) (Autor doslovu, tiráže atd.)
    Vajchr, Marek, 1965- (Sestavovatel, kompilátor) (Editor) (Autor úvodu atd.)
    Onuferová, Edita, 1985- (Editor)
    Drtina, Luboš, 1963- (Jiná role) (Knižní grafik) (Sazeč)
    Další var.názvyAntologie poesie druhé generace undergroundu
    Ve sklepě
    Údaje o vydáníVyd. 1.
    NakladatelPraha : Revolver Revue, 2013
    Výrobce(Východočeská tiskárna)
    Rozsah259 s. : il. (převážně barev.), portréty, faksim.
    ISBN978-80-87037-56-0 (váz.)
    Edice Edice Revolver Revue sv. 73
    Edice Revolver Revue (Revolver Revue)
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Poznámky Oranžová plátěná vazba s černým tlačeným textem. - Černé předsádky. - Ediční značka na vakátě. - Patitul. - Barevný, graficky zdobený, titulní list s bílým textem. - Úvod "Nehledě na to, co se smí a co nikoliv" od V. Karlíka. - Předmluva "Ke sklepu klíč" od M. Vajchra. - Bibliografické odkazy. - Texty. - Barevné, tónované a černobílé ilustrace, fotografie a faksimile. - Rozhovory a autory, bibliografie. - Doslov "Vzpomínka na jeden řez" od V. Karlíka. - Ediční poznámka. - Obsah.
    AnotaceReprezentativní antologie z tvorby příslušníků druhé generace undergroundového hnutí, kteří vstupovali do umění prostřednictvím samizdatu.
    Rozsáhlá antologie, která nese v titulu název písně hudební skupiny Garáž, je příležitostí příbližit ukázky z literární tvorby autorů, kteří se pokoušeli poprvé vyjádřit své otevřené pocity a názory na rozhraní sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Protože demonstrativně odmítali považovat se za součást znormalizované kultury a jejich vyjádření se příliš vzdalovala od oficiální dobové ideologie, ztráceli pochopitelně publikační možnosti a nezbývalo jim nic jiného než šířit své práce samizdatem. Mezi výrazné představitele tohoto hnutí patřili především Filip Topol, Vít Kremlička, J. H. Krchovský a mnoho dalších. Nezastupitelnou úlohu v jejich životě sehrálo založení tehdy ilegálního časopisu Revolver Revue, jehož první číslo vyšlo roku 1985. Do okruhu této druhé undergroundové vlny se zapojili i mnozí generačně spříznění výtvarníci a fotografové (Gabriela Fárová, Ondřej Němec, Libor Krejcar), jejichž vystupovaní na veřejnosti bylo rovněž potlačováno. Do výboru jsou proto zařazeny i reprodukce jejich děl, které společně se zde otištěnými texty dávají ucelenou představu o neformálním uskupení, jež nehledělo "na to, co se smí a co nikoliv" a hledalo svou vlastní cestu k seberealizaci.
    Druh dok.monografie
    Klíčová slova česká poezie * antologie * undergroundová kultura * Československo * r. 1981-1990
    MDT821.162.3-1 * (437) * 82-1 * (082.21) * 821.162.3
    Uživatelské pole PNPV knize volně vložená upoutávka na knihu Podzemní práce V. Karlíka.
    SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
    C12b 159240933/2015Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.