Počet záznamů: 1  

Surrealismus vžitný

  1. Názvové údajeSurrealismus vžitný / František Dryje ; obraz na obálce (Nejčernější čaj, 2015) a frontispis Václav Švankmajer ; grafická úprava Jan d'Nan
    Osobní jméno Dryje, František, 1951- (Autor)
    Další autoři Švankmajer, Václav, 1975- (Ilustrátor)
    d'Nan, Jan (Knižní grafik)
    Štengl, Petr, 1960- (Dotazovatel, interviewující)
    Šulc, Jan, 1965- (Autor doslovu, tiráže atd.)
    Údaje o vydáníVydání první
    NakladatelPraha : dybbuk, 2015
    VýrobceRain tiskárna, s.r.o.
    Rozsah333 stran ; 23 cm
    ISBN978-80-7438-127-0 (brožováno)
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Poznámky Zdobená barevná obálka. - Na záložkách obálky anotace knihy a bio-bibliografická poznámka o autorovi. - Nakladatelská značka na vakátě. - Frontispis. - Zdobený titulní list. - Citáty. - Úvod autora. - Černé listy s bílým textem v úvodu kapitol. - Rozhovor P. Štengla s autorem. - Doslov J. Šulce. - Ediční poznámka. - Obsah. - Obsahuje bibliografické odkazy.
    AnotaceFrantišek Dryje vychází zejména z bohaté a v mnoha ohledech suverénní tradice kritické surrealistické sebereflexe, aktualizace a analýzy a přitom vlastně jaksi navíc svým psaním cosi podstatného schraňuje, zachraňuje, zachovává pro budoucnost. Jako by cítil, že pokud to neudělá právě on a právě dnes, pak něco, co je dnes samozřejmé, se zítra samovolně vytratí a nebude již nikoho, kdo by to mohl – jako on dnes – zpřítomnit skutečně zevnitř. V roce 1980 proběhla v surrealistické skupině interní diskuse o surrealistické poesii. Vratislav Effenberger do ní přispěl glosou nazvanou „Surrealismus věčný, vžitný anebo Mlácení prázdné slámy“. V této poznámce je distinkce bretonovského a effenbergerovského modelu surrealismu vyjádřena sice poněkud zjednodušeně, ale zřetelně. Že Effenberger odmítá a kaceřuje Schusterův koncept „věčného“ a historického surrealismu – který ovšem Bretonovo zásadní, byť zároveň kolísavé, tj. utopickými a metafyzickými hledisky kontaminované pojetí tvůrčí a dějinné dialektiky popíral –, bylo známo. Co však měl autor na mysli označením (surrealismus) „vžitný“? Měl být tento novotvar jen expresivním synonymem pro adjektivum „historický“, nebo zahrnoval i další významy? Když jsme se Effenbergera ptali po smyslu a významu tohoto slovního spojení, odpověděl zhruba takto (parafrázuji): „No, zdálo se mi, že na tu Žitnou ulici se ve srovnání s Ječnou dost nespravedlivě zapomíná… Tak jsem to chtěl napravit.“
    Druh dok.monografie
    Klíčová slova surrealismus * literatura * Česko * eseje * studie * výbory
    MDT801.73 * 7.037.5 * 82-4 * 821.162.3
    Počet ex.1, z toho volných 1
    SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
    C12c 45300834/2016Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.