Počet záznamů: 1  

Paci, paci, pacičky

 1. Názvové údajePaci, paci, pacičky / Václav Bauman ; ediční příprava a redakce Dominik Melichar ; doslov Pavel Janáček ; ilustrace Daniela Olejníková ; grafická úprava , obálka a sazba písmy Academica a bc Alphapipe Martin T. Pecina
  Osobní jméno Bauman, Václav, 1951- (Autor)
  Další autoři Melichar, Dominik, 1987- (Editor) (Redaktor, výkonný redaktor)
  Janáček, Pavel, 1968- (Autor doslovu, tiráže atd.)
  Olejníková, Daniela, 1986- (Ilustrátor)
  Pecina, Martin T., 1982- (Knižní grafik)
  Korp. Filip Tomáš - Akropolis (nakladatelství) (Nakladatel, vydavatel)
  Protisk (tiskárna) České Budějovice (Tiskař)
  Údaje o vydáníVydání druhé (v nakladatelství Akropolis první)
  NakladatelPraha : Akropolis, 2017
  VýrobceČeské Budějovice : Tiskárna Protisk, s.r.o.
  Rozsah152 stran, 8 nečíslovaných listů obrazových příloh : barevné ilustrace ; 20 cm
  ISBN978-80-7470-167-2 (brožováno)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  Poznámky Světlá obálka a vazba s barevnými ilustracemi, které pokračují i na záložkách, s černým textem a s nakladatelskou značkou na hřbetu. - Drobné barevné ilustrace na přídeští a předsádkách. - Nakladatelská značka na vakátě. - Patitul. - Rozložený titulní list s barevnými ilustracemi. - Celostránkové barevné ilustrace. - Ediční poznámka. - Černobílé foto autora a biografie "Kdo je Václav Bauman" od P. Janáčka. - Doslov "Pacičky jako kus literatury" od P. Janáčka. - Obsah. - Upoutávky na knihy. - Anotace knihy na zadní straně obálky. - Přebal.
  AnotacePaci, paci, pacičky = báječně vyprávěná léta pod psa. Více či méně autobiografických próz, které se více či méně satiricky či nostalgicky ohlížejí za dobou před listopadem 1989, najdeme v naší literatuře nemálo. Přesto Baumanovo ironické Paci, paci, pacičky z pomyslné řady několikanásobně vybočuje: především svým stylem vyprávění, které upomene na etudy dětské i nedětské (v případě chlapce všelijak zneužívaného a neberoucího si servítky tedy spíše nedětské) i na vyprávění hrabalovských postav, s jejich překotností, spontaneitou a nenuceností. Výjimečné je rovněž až šokující otevřeností ve výkladu vnitřního a intimního života. Ústřední hrdina má příšerné dětství, otce stalinistu každým coulem, tj. i na „domácí frontě“, a teprve postupem času se vymaňuje z limitů rodinných i dobových a přináší pozoruhodný obraz vlastního zrání i coming-outu v dobách značně neliberálních. Nad Baumanovou knihou se budete smát nahlas, ačkoliv je její svět vlastně poněkud krasosmutný. Jestliže druhé vydání vychází bezmála po třiceti letech od toho prvního, je tomu tak proto, že i v kontextu současné literární produkce zůstává úkazem, který ani po třech desetiletích od svého napsání neztratil nic ze své výjimečnosti a nepřehlédnutelnosti.
  Původní samizdatové vydání prózy Václava Baumana pochází z roku 1987, (napsána byla už v roce 1984) o rok později ji v čísle 11 přinesla Revolver Revue. Sedmá kapitola byla zařazena jako ukázka do dánského sborníku mladých českých undergroundových spisovatelů Prags børn /Raevens Sorte bibliotek, Kodaň 1989/, spolu s básněmi a prózami Jáchyma Topola, Zuzany Brabcové, Víta Kremličky a dalších. Humoristické dílko o dětství a dospívání homosexuálně orientovaného kluka v době reálného socialismu, podle všech anotací "na svou dobu nebývale přímočará zpověď homosexuála", o jeho rodině ovládané despotickým otcem funkcionářem, o jeho zkušenostech, zážitcích a láskách. Hlavní hrdina, vypravěč, po celou novelu vystupuje poněkud infantilně, ale to slouží ke zvýraznění komického vyznění. Třebaže na několika místech čtenáře zamrazí, z valné většiny se u čtení řehtá, až mu tečou slzy.
  Druh dok.monografie
  Osobní hesla Bauman, Václav, 1951- - spisovatel, básník, výtvarník, novinář
  Klíčová slova česká literatura * próza * autobiografická próza * novely * dětství * dospívání * homosexualita * životní osudy * reálný socialismus * Nejkrásnější české knihy * r. 2017
  MDT613.885 * 82-32 * 82-94 * 82-3 * 821.162.3
  Uživatelské pole PNPNejkrásnější české knihy 2017 - 1. místo Krásná literatura.
  SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
  C12b 178102163/2017Sbírka
  NK/17 0080189/2022Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.