Počet záznamů: 1  

Noe odpočítává dny

 1. Názvové údajeNoe odpočítává dny / Bohumil Ždichynec ; ilustrace a obálku navrhl Michal Slejška ; redakce a doslov Vladimír Novotný
  Osobní jméno Ždichynec, Bohumil, 1942- (Autor)
  Další autoři Slejška, Michal, 1959- (Ilustrátor) (Autor obálky)
  Novotný, Vladimír, 1946- (Redaktor, výkonný redaktor) (Autor doslovu, tiráže atd.)
  Korp. Aesculapus (nakladatelství) (Nakladatel, vydavatel)
  Tiskárna a vydavatelství 999 s.r.o. (Tiskař)
  Údaje o vydáníVydání první
  NakladatelPraha : Aesculapus, 2020
  VýrobceTiskárna a vydavatelství 999, s.r.o.
  Rozsah135 stran : ilustrace ; 21 cm
  ISBN978-80-87200-09-4 (vázáno)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  Poznámky Zdobená barevná obálka. - Bílá vazba s černým a šedým textem. - Na záložkách obálky verše autora s barevným fotem a text Vladimíra Novotného. - Zdobené tónované předsádky. - Tónované celostránkové ilustrace. - Doslov Vladimíra Novotného. - Ediční poznámka (medailonky autora a ilustrátora).
  AnotaceSoubor veršů, doplněný deníkovými záznamy, se zabývá stavem lidské civilizace a ve filozofických představách mapuje současnou globální situaci, která spěje k samotnému ohrožení podstaty života na naší planetě. "Noe odpočítává dny" a zdá se, že toto memento zároveň konstatuje, v jak ožehavé situaci se naše domovská planeta nachází. Civilním, jakýmsi až dokumentárně lyrickým tónem uvádí básník na scénu ozvěnu dávného bájného příběhu, v němž svět stojí před zničující katastrofou. Uvažuje nad smyslem života ve stavu ohrožení, nad nevyzpytatelností času, který neúprosně "odpočítává" hodiny lidského bytí a existence. "Žití je mezičas / v němž ustavičně / hledáme sebe", skepticky poznamenává v jedné básni. Otázkou zůstává, zda člověk tuto cestu k sobě objeví, zda se mu podaří přejít bez následků údolím lhostejnosti a chaosu a vrátit se - byť ke zdánlivě nepatrným, přesto zázračným jistotám: znovu si připomenout a vnímat alespoň "nepatrný úsvit štěstí" nebo onu kouzelnou "chvilku před usnut".
  Druh dok.monografie
  Klíčová slova česká poezie * verše * deníkové záznamy
  MDT82-1 * 821.162.3-1 * (0:82-1) * (0:82-9)
  Počet ex.1, z toho volných 1
  SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
  LITb 007690045/2021Sbírka

Počet záznamů: 1