Počet záznamů: 1  

Husité na Baltu a ve Velkopolsku

 1. Názvové údajeHusité na Baltu a ve Velkopolsku / Josef Macek ; obálku navrhla Heda Margoliová ; mapky navrhl Ondřej Roubík
  Osobní jméno Macek, Josef, 1922-1991 (Autor) (Autor úvodu atd.) (Autor doslovu, tiráže atd.)
  Další autoři Kovályová, Heda, 1919-2010 (Autor obálky)
  Roubík, Ondřej, 1988- (Knižní grafik)
  Korp. Nakladatelství Rovnost (Nakladatel, vydavatel)
  Svoboda (tiskárna) (Tiskař)
  Údaje o vydání1. autorisované vydání
  NakladatelPraha : Nakladatelství Rovnost, 1952
  VýrobcePraha : Svoboda, n.p., záv. 01
  Rozsah172 stran : ilustrace ; 8°
  ISBN(Vázáno)
  Edice Za svobodu lidu ; svazek 9
  Za svobodu lidu, (Rovnost)
  Země vyd.Česko
  Jazyk dok.čeština
  Poznámky Červená obálka, barevný text. - Na přední záložce anotace knihy, na zadní přehled svazků edice za Svobodu lidu. - Plátěná vazba s vytlačeným rámečkem, červený tlačený text. - Nakladatelská značka na vakátě. - Údaj edice na patitulu. - Frontispis. - Dvojbarevný text na titulním listu. - Obsah. - Předmluva. - Jednotlivé kapitoly. - Černobílé mapky. - Doslov. - Příloha (seznam stoupenců husitů na Velkopolsku a na Kujavsku). - Seznam zkratek. - Přebal.
  AnotaceKniha přináší dvě historické studie. První pojednává o "spanilé jízdě" husitských vojsk k Baltu r. 1433 pod vedením Jana Čapka ze Sán. Na základě materiálu z polských archivů i z četných jiných pramenů jsou vylíčeny sympatie, s nimiž polský lid vítal pokrokové husitské hnutí, ujednání spolku mezi polským královským dvorem a husity, k němuž byly podnětem útočné plány Řádu německých rytířů, a vítězné tažení husitských i polských vojsk proti baště feudalismu, Řádové zemi. Druhá studie pojednává o velkém rozšíření husitského hnutí ve Velkopolsku a na Kujavsku, o zuřivém boji polské hierarchie proti husitskému revolučnímu hnutí. Ukazuje, že husitská revoluční tradice stála u počátků vřelého bratrského svazku mezi lidem polským, ruským a československým.
  Druh dok.monografie
  Poznámky o skryté bibliografii a rejstřícíchObsahuje bibliografické odkazy a jmenný rejstřík
  Klíčová slova česká literatura * historická studie * české dějiny * husitství * husité * husitské války * výpravy * Balt * Polsko * stol. 15.
  MDT(438) * 821.162.3
  Uživatelské pole PNPSign. MUK 2114 - Knihovna Mukařovský.
  Počet ex.1, z toho volných 1
  SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
  MUK 21141560/2021Sbírka

Počet záznamů: 1