Počet záznamů: 1  

Babica

 1. Názvové údajeBabica : slike iz življenja na kmetih / Božena Němcova ; poslovenil Joža Glonar
  Osobní jméno Němcová, Božena, 1820-1862 (Autor)
  Další autoři Glonar, Joža, 1885-1946 (Překladatel)
  Korp. Slovenec (deník, sdružení, vydavatel) (Nakladatel, vydavatel)
  Ljudska tiskarna (tiskárna) (Tiskař)
  NakladatelLjubljana : Konzorcij Slovenec, 1944
  VýrobceV Ljubljani : Ljudska tiskarna (Jože Kramarič)
  Rozsah244, III stran : ilustrace ; 8°
  ISBN(Brožováno)
  Edice Slovenčeva knjižnica ; Letnik III/ 37, Številka 99
  Slovenčeva knjižnica (Konzorcij Slovenca)
  Země vyd.Slovinsko
  Jazyk dok.slovinština
  Jazyk orig.čeština
  Poznámky Barevná obálka s ilustrací, barevný text (i na hřbetu). - Ediční značka na titulním listu. - Údaje tiráže na rubu titulního listu (VYŘAZENO - razítko studentské gymnaziální knihovny, signatury, přírůstkové číslo). - Úvodní text, drobný černobílý portrét B. Němcové. - Text. - Černobílé ilustrace v textu. - Přehled svazků edice Slovenčeva knjižnica. - Červenobílá ediční značka na zadní straně obálky.
  Jazyková pozn.Přeloženo z češtiny. - Text ve slovinštině
  Druh dok.monografie
  Klíčová slova česká literatura * překlad * próza * román
  MDT82-31 * 82-3 * =030 * 821.162.3
  Uživatelské pole PNPRomán vydán v rámci deníku "Slovenec" (1873–1945), který byl zpravodajem slovinského katolického hnutí, hlavními slovinskými politickými novinami, které silně ovlivnily slovinský politický život a vývoj slovinské žurnalistiky, a předními novinami politického katolicismu ve Slovinsku. - Okupace pak vyvolala u Slovinců protichůdné reakce — liberálněji zaměřené skupiny ze všech částí politického spektra, od křesťanských demokratů po komunisty, se už v roce 1941 sjednotily v Osvobozenecké frontě a iniciovaly aktivní odboj, konzervativní část společnosti vedená předválečnými politickými elitami zase prosazovala spolupráci s okupanty s vidinou budoucího národního slovinského státu. I proto se tato část kulturní scény snažila, byť pouze v mezích určených okupanty, posilovat slovinskou národní identitu. Projevem jejích snah bylo i založení edice Slovenčeva knjižnica (Slovincova knihovna) spojené s deníkem Slovenec. V redakci deníku byl v té době jako ilustrátor zaměstnán Čech Josef Beránek (1913-1945?), který se pak podílel na ilustrování deníku i jeho knižní edice.
  Slovenčeva knjižnica = Slovinská knihovna, ročník III (1944). Byl to slovinský literární měsíčník, který vznikl jako zábavný a vzdělávací list pro katolické čtenáře, ale později se vyvinul v literární časopis.
  Dar pana Jože Žlause ze slovinského Celje (propagátor a sběratel díla Boženy Němcové). - Knihy byly vydané ve Slovinsku v době italské, respektive německé okupace. - Detaily daru viz sken LITb 2227/
  SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
  LITb 022310770/2024Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.