Kolmaš, Josef, 1933-2021 - orientalista, překladatel, sinolog a tibetolog
Odkaz viz.
Alter Ego, 1933-2021
Biografie
Narozen 6. 8. 1933 v Těmicích, zemřel 9. 2. 2021. Sinolog a tibetolog, orientalista, překladatel z tibetštiny, čínštiny a latiny, odborník na dějiny čínsko-tibetských vztahů.
Zdroj inf.
PNP-LA ; Kim, Man-Džung: Putování paní Sa na jih (poznámky a vysvětlivky zpracovali Josef Kolmaš a Vladimír Pucek), 1964 ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 11. 2. 2021 (biografické a profesní údaje)
Uživatelské pole PNP
Vystudoval obor čínština – dějiny Dálného východu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Strávil dva roky postgraduálními studiemi na Ústředním národnostním ústavu v Pekingu, kde tehdy studoval jako jediný zahraniční student a specializoval se na tibetský jazyk a literaturu. Při pobytu v Číně tehdy dostal příležitost navštívit významná centra tibetských studií v Čcheng-tu a Lan-čou a podařilo se mu opatřit a převézt do Prahy kompletní vydání tibetského buddhistického kánonu Kandžuru a Tandžuru ručně vytištěné v tibetském klášteře Derge z dřevěných matric pocházejících z poloviny 18. století. Tento vzácný text je uložen v knihovně Orientálního ústavu AV. Vědecký pracovník Orientálního ústavu Československé akademie věd a Akademie věd České republiky, v letech 1994–2002 jeho ředitel.
Své bohaté jazykové a faktografické znalosti Josef Kolmaš zúročil v řadě vědeckých monografických studií, bibliografických studií, bibliografických soupisů i prací katalogové povahy. Většina informací o Tibetu, které dnes jsou v češtině k dispozici, pocházejí od něho. Kolmaš přeložil do češtiny a zasvěceně okomentoval podstatnou část oficiální historie dynastie Čching týkající se Tibetu. Jako první historik vůbec zpracoval dějiny 1300 let starého tibetského knížecího rodu Derge a sestavil periodizaci jejich knížectví. Významnou složkou Kolmašovy činnosti byly překlady z tibetštiny, čínštiny, latiny a dalších jazyků. Velkému zájmu veřejnosti se již mnoho let těší překlad Tibetské knihy mrtvých. Zakládal a dloudobě spravoval Tibetskou knihovnu Orientálního ústavu ČSAV v Praze.
NOVĚ - upraveno podle rda
Odkazy
(5) - Monografie
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.