Počet záznamů: 1  

Skrytá místa

 1. NK/18 008

  Skrytá místa / Kateřina Pazourková ; grafická úprava a sazba: Jolana Sýkorová ; fotografie: Kateřina Pazourková, Pavel Šmejkal. -- Vydání první. -- V Praze : Vysoká škola uměleckoprůmyslová, 2018. -- [České Budějovice] : Tiskárna Protisk, s.r.o. -- 230 stran : ilustrace, 1 plán ; 19 cm. -- Název z tiráže. - Obálka (žlutý list), lepený hřbet. - Copyrighty. - Anotace knihy tištěna zvratmo. - Obsah tištěný zvratmo. - Texty. - Černobílé fotografie s popisky. - Dvoulist s černobílým plánkem, legenda. - Poděkování. -- Obsahuje bibliografické odkazy. -- Resumé: Kniha Skrytá místa se zabývá prostředím Pražské památkové rezervace, překračuje kulisy ulic a znovuobjevuje vztahy, které z chráněného území nenápadně mizí. Dokumentuje architektonický a urbanistický vývoj města v průběhu staletí. Architekturu měst ztělesňují budovy, život městu dávají především lidé v prostoru kolem nich. Kniha srovnává soudobé záměry a potenciály revitalizací vybraných lokalit. Vypovídá o tom, že architekturu měst ztělesňují budovy a život městu dávají především lidé v prostoru kolem nich. Je patrné, že život v rezervaci prochází nepřetržitou proměnou. Chráněné uzemí si zachovává svou vnější podobu, vnitřní město se ale mění a v důsledku toho rezervace mnohdy ztrácí nenahraditelné autentické prostory, které jsou podstatné nejen pro uchování specifické atmosféry, ale také pro zachování městského života. Způsobem zpracování se nachází na pomezí mezi sborníkem zapomenutých míst, vhodným nejen pro odbornou veřejnost, ale také jakýmsi průvodcem po pražských zákoutích. Nakladatelská anotace, upraveno. -- ISBN : 978-80-87989-55-5 (brožováno).
  Sýkorová Jolana, 1990-. Šmejkal, Pavel, 1966-. Vysoká škola uměleckoprůmyslová (Praha, Česko). Protisk (tiskárna)

  public space - Czechia * public places - Czechia * urban composition - Czechia * space (architecture) - Czechia * architectural monuments - Czechia * endangered monuments - Czechia * urban sociology - Czechia * Pražská památková rezervace (Czechia) * Prague (Czechia) * česká literatura * fotografická publikace * průvodce * sociologie města * architektonické památky * ohrožené památky * prostor (architektura) * veřejný prostor * veřejná prostranství * urbanistická kompozice * Pražská památková rezervace * Praha * Nejkrásnější české knihy * r. 2018
  (437.311). 72:904. 316.334.56. (036). 821.162.3

  Kniha Skrytá místa vznikla v roce 2016 jako příloha diplomové práce Život v rezervaci v ateliéru Architektura 4 na pražské UMPRUM. V rámci studijního průzkumu mapovala opuštěné budovy, zaniklé dvorky, zamčené průchody a zapomenuté zahrady. Výběrem z dokumentovaných míst vznikl jakýsi atypický průvodce po Pražské památkové rezervaci. Od roku 2016 do vydání v roce 2018 se mnohá ze "skrytých míst" zcela proměnila, jiná již zanikla. Skrytá místa jsou také záznamem o rychlé proměnlivosti města, kterou bychom neměli zapomenout vnímat.
  Nejkrásnější české knihy 2018 - Odborná literatura, užší výběr.
  Kniha se sign. NK 18/008 - odtrženy úvodní listy do s. 5, uvolněné další listy, s. 52 vlepena obráceně, s. 98 text a fotografie zvratmo.

Počet záznamů: 1