Košík

  Odznačit vybrané:   0
  1. Personal nameSirovátka, Oldřich, 1925-1992 - slovesný folklorista a etnograf, pedagog, spisovatel, editor
    BiographyNarozen 8. 9. 1925 v Teresvě (SSSR), zemřel 31. 7. 1992 v Sádku u Poličky. PhDr., CSc., folklorista, zaměřený na lidové pohádky, pověsti a balady, autor publikací z oboru.
    Source data foundPNP-LA ; Slovník českých spisovatelů po roce 1945 (úmrtí) ; Kilianová, Eva - Sirovátka, Oldřich: Čarovné ovoce. Praha, SNDK, 1965 ; www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 13. 3. 2024 (biografické a profesní údaje)
    Uživatelské pole PNPVystudoval na FF Masarykovy univerzity v Brně (kombinace oborů filozofie, český jazyk a národopis). Byl redaktorem a učitelem na základních školách. R. 1953 se stal vědeckým pracovníkem brněnské pobočky Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. V letech 1972-90 pracoval v Ústavu pro českou a světovou literaturu, poté se vrátil do etnografického ústavu a stal se vedoucím brněnské pobočky. Působil v řadě vysokých škol (od roku 1988 vyučoval na PeDF MU, také na FF MU) a získal významné akademické tituly. Jako uznávaný odborník ve srovnávací folkloristice působil v radách národopisných institucí a odborných časopisů a přednášel na folkloristických konferencích ve většině evropských zemí. Do literatury vstoupil jako básník, ale jeho další tvorbu zásadně ovlivnila folkloristika. Zabýval se studiem lidové slovesnosti, sledoval otázky poetiky, ekologie a životnosti folklóru, jeho národní zvláštnosti a spojitosti. V odborných folkloristických studiích se zvláště zaměřil na sledování českého folkloru ve vztahu k folkloru ostatních národů a na vztah folkloru a současné literatury. Jako jeden z prvních odborníků se také zasadil o percepci dělnické kultury i urbánní etnografie jako seriózní vědecké tematiky.Doposud nenahraditelnou učebnicí pro studenty a další zájemce o souhrnné informace k slovesnému folklóru zůstává jeho kniha Folklór a folkloristika vydaná v Bratislavě roku 1982. Během celoživotní kariéry Oldřich Sirovátka usiloval o popularizaci vědy články v regionálním tisku a také spoluprací s rozhlasem i televizí. Zastával vedoucí nebo členské funkce všech významných institucí pro studium etnografie a folkloristiky v Československu i v zahraničí.
    Links (19) - Monografie
  2. Personal nameVošková, Katarína, 1966- - slovenská architektka, památkářka, pedagožka, vědecká pracovnice
    See linkJméno získané sňatkem: Vošková Sotáková, Katarína, 1966-
    Jméno získané sňatkem: Vošková Terao, Katarína, 1966-
    BiographySlovenská architektka, vědecko-výzkumná pracovnice Ústavu dejín a teórie; práce z oboru obnovy historických staveb.
    Source data foundVošková, K.: Anatómia historického domu, 2011. ; SKK SR, cit. 25. 3. 2013 (autoritní forma jména, datum narození, národnost) ; www(Ing. arch. Katarína Vošková, PhD.), cit. 4.10. 2021 (profesní údaje)
    Uživatelské pole PNPDo roku 2007 působila jako památkářka v Banskej Štiavnici, kde intenzivně usilovala o kultivaci obnovy památek organizováním vzdělávacích programů na mezinárodní úrovni. Od roku 2007 se věnuje vědě a výzkumu v oblasti ochrany a obnovy památek, zejména na příkladu obnovy barokní Kalvárie v Banskej Štiavnici. Vyučuje na Technické univerzitě v Bratislavě (Fakulta architektury).
    Links (1) - Monografie

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.