PNP-LA ; Kirst, Hans Hellmut: Vaše věc, pane komisaři (obálku a vazbu navrhl Jaroslav Sůra), 1976 ; www(Magazín České Noviny), 24. 5.2011, cit. 25. 8. 2011 (datum úmrtí) ; www(Encyklopedie Prahy 2), cit. 19. 6. 2024 (biografické a profesní údaje)
Uživatelské pole PNP
Vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svou tvorbou etabloval především v oblasti grafického designu. Sůra byl znám především jako autor umělecky jedinečných plakátů a volné grafiky s nezaměnitelným rukopisem. Dominantní barvou, kterou používal, byla barva černá. Nejčastějším způsobem vyjádření byla černá kresba, přičemž tuto kresbu lze nazvat kresební zkratkou. Celoživotní inspirací jeho díla byly podblanické obce Blažejovice, Křivsoudov, Čechtice i osada Zhoř, což bylo matčino rodiště. Byl členem řady uměleckých profesních sdružení. Dílo Jaroslava Sůry je významnou stopou jeho generace.
Práce: dvacetiletý kompletní vizuální styl České filharmonie byl výsledkem soustavného díla Jaroslava Sůry, logotyp a spolupráce v oblasti tvorby plakátů pro Národní divadlo. Ve volné grafice pracoval nejčastěji s černou barvou na bílém podkladu. Technologicky se jednalo o serigrafie, někdy dřevoryty, linořezy i litografie. Za svůj život Sůra ilustroval kolem 250 knih, vytvořil kolem 400 plakátů, a to zejména hudebních a divadelních, navrhl přes 80 značek, symbolů a logotypů (mimo jiné i pro Československou televizi) a vytvořil obrovské množství kreseb, obrazů a grafických listů. Pomocnicí a někdy i spoluautorkou mu byla jeho žena, grafička Věra Sůrová (*1929). Významným úspěchem Sůry je umístění jeho děl v Muzeu moderního umění v New Yorku, kde mu byla v roce 1995 udělena prestižní americká Národní cena za grafickou úpravu nejlepší knihy roku na téma holokaustu. Cenu za celoživotní dílo pak Jaroslav Sůra získal na osmém ročníku mezinárodní přehlídky výtvarného umění dneška - Intersalon 2004.
NOVĚ - upraveno podle rda a doplněny další profesní údaje
Links
(51) - Monografie
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.