Počet záznamů: 1  

Židé v českých zemích v 19.-20. století

  1. Názvové údajeŽidé v českých zemích v 19.-20. století / kolektiv autorů ; grafické zpracování a technická redakce Vladimír Vašek
    Další autoři Vašek, Vladimír, 1974- (Knižní grafik)
    Korp. Židovské muzeum (Praha, Česko) (Nakladatel, vydavatel)
    Calamarus (tiskárna) (Tiskař)
    NakladatelV Praze : Židovské muzeum, 2021
    VýrobceCalamarus, s.r.o.
    Rozsah99 stran : ilustrace (převážně barevné), portréty, faksimile ; 20 cm
    ISBN978-80-87366-62-2 (brožováno)
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Poznámky Zdobená barevná obálka a titulní list. - Převážně barevné ilustrace, fotografie, portréty a faksimile s popiskami. - Obsahuje bibliografii. - Seznam poskytovatelů obrazového materiálu.
    Poznámka o dalších původcíchAutoři textů: Daniel Baránek, Michal Bušek, Iveta Cermanová, Vlastimila Hamáčková, Martin Jelínek, Eva Kalousová, Arno Pařík, Michaela Sidenberg, Martin Šmok, Jana Šplíchalová a Zlatica Zudová-Lešková.
    AnotacePublikace kolektivu domácích autorů přináší poprvé celkový pohled na židovskou historii moderní doby v českých zemích v 19. a 20. století. První část je věnována počátkům židovské emancipace od josefinských reforem až do zásadních změn po revoluci v roce 1848. Uvolnění restrikcí v životě Židů vedlo k jejich postupné emancipaci a integraci do většinové společnosti a oficiálnímu občanskému a politickému zrovnoprávnění v roce 1867 v Rakousko-uherské monarchii. Rostoucí politický antisemitismus a snaha po obnovení vlastní kultury vedlo ke zrodu sionistického hnutí a počátku úsilí o dosažení vlastní národní identity. Druhá část publikace pod názvem Židé v českých zemích mezi svobodou a totalitou přináší podrobné líčení rozhodujících politických událostí od mnichovské dohody a okupace Čech a Moravy v březnu 1939 a zahájení všestranné nacistické perzekuce židovského obyvatelstva, zbavení všech občanských práv a deportace do ghett a koncentračních a vyhlazovacích táborů, v nichž bylo zavražděno téměř 80 000 židovských obyvatel českých zemí. Mnozí z nich však bojovali proti nacismu na všech frontách 2. světové války. Závěrečná část publikace je věnována obtížnému obnovení života v poválečném období a novému pronásledování v období komunistického režimu až k novým počátkům života židovské komunity v České republice po pádu komunismu v listopadu 1989. Publikaci doprovází 165 kvalitních vyobrazení exponátů z nové stálé expozice ve Španělské synagoze, včetně mnoha dobových fotografií, z nichž mnohé jsou zde reprodukovány poprvé, a mnoha cenných předmětů ze sbírek Židovského muzea v Praze a dalších institucí.
    Druh dok.monografie
    Klíčová slova Židé * dějiny Židů * judaismus * Česko * r. 1780-2021 * stol. 18.-21. * přehledy * obrazová publikace
    MDT(=411.16) * 94(=411.16) * 26 * (437.3) * (048.8) * (084.11)
    Uživatelské pole PNPV knize čerpáno z fondů Literárního archivu Památníku národního písemnictví.
    Počet ex.1, z toho volných 1
    SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
    LITb 011841392/2021Fond

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.