Počet záznamů: 1  

Pravljice Božene Němcove

 1. Názvové údajePravljice Božene Němcove. II. knjiga / poslovenil Tine Debeljak ; zunanja oprema: Jela Vilfan ; notranje vinjete: Artuš Scheiner
  Osobní jméno Němcová, Božena, 1820-1862 (Autor)
  Další autoři Debeljak, Tine, 1903-1989 (Překladatel)
  Vilfan, Jela, 1906-1998 (Knižní grafik)
  Scheiner, Artuš, 1863-1938 (Ilustrátor)
  Korp. Ljudska tiskarna (tiskárna) (Tiskař)
  Slovenec (deník, sdružení, vydavatel) (Nakladatel, vydavatel)
  NakladatelLjubljana : Konzorcij Slovenec, 1943
  VýrobceV Ljubljani : Ljudska tiskarna (Jože Kramarič)
  Rozsah213, I stran : ilustrace ; 8°
  ISBN(Brožováno)
  Edice Slovenčeva knjižnica ; Letnik II/23, Številka 48
  Slovenčeva knjižnica (Konzorcij Slovenca)
  Země vyd.Slovinsko
  Jazyk dok.slovinština
  Jazyk orig.čeština
  Poznámky Modrá obálka s barevnou ilustrací, dvoubarevný text. - Ediční značka na titulním listu. - Údaje tiráže na rubu titulního listu. - Černobílá ilustrace s úvodní iniciálou na začátku každé pohádky. - Drobné černobílé ilustrace v textu. - Obsah. - Přehled svazků edice "Slovenčeva knjižnica". - Barevná ilustrace na zadní straně obálky.
  Jazyková pozn.Přeloženo z češtiny. - Text ve slovinštině
  Druh dok.monografie
  Klíčová slova česká literatura * překlad * próza * sbírka * pohádky
  MDT82-34 * 82-3 * =030 * 821.162.3
  Uživatelské pole PNPSbírka byla vydána v rámci deníku "Slovenec" (1873–1945), který byl zpravodajem slovinského katolického hnutí, hlavními slovinskými politickými novinami, které silně ovlivnily slovinský politický život a vývoj slovinské žurnalistiky, a předními novinami politického katolicismu ve Slovinsku. - Okupace pak vyvolala u Slovinců protichůdné reakce — liberálněji zaměřené skupiny ze všech částí politického spektra, od křesťanských demokratů po komunisty, se už v roce 1941 sjednotily v Osvobozenecké frontě a iniciovaly aktivní odboj, konzervativní část společnosti vedená předválečnými politickými elitami zase prosazovala spolupráci s okupanty s vidinou budoucího národního slovinského státu. I proto se tato část kulturní scény snažila, byť pouze v mezích určených okupanty, posilovat slovinskou národní identitu. Projevem jejích snah bylo i založení edice Slovenčeva knjižnica (Slovincova knihovna) spojené s deníkem Slovenec. V redakci deníku byl v té době jako ilustrátor zaměstnán Čech Josef Beránek (1913-1945?), který se pak podílel na ilustrování deníku i jeho knižní edice.
  Slovenčeva knjižnica = Slovinská knihovna, ročník II (1943). Byl to slovinský literární měsíčník, který vznikl jako zábavný a vzdělávací list pro katolické čtenáře, ale později se vyvinul v literární časopis.
  Dar pana Jože Žlause ze slovinského Celje (propagátor a sběratel díla Boženy Němcové). - Knihy byly vydané ve Slovinsku v době italské, respektive německé okupace. - Detaily daru viz sken LITb 2227/
  SignaturaPřír.čísloLokaceInfo
  LITb 022300769/2024Sbírka

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.